Nowoczesne, inteligentne technologie są coraz częstszym widokiem w wielu gałęziach przemysłu, od elektroniki, przez farmaceutykę, na górnictwie kończąc. Powodem takiej nagłej przemiany na rynku jest przede wszystkim możliwość przyspieszenia rutynowych procesów, zajmujących przeważnie większą część czasu pracy. Automatyka wyręcza tu czynnik ludzki, niwelując przy tym prawdopodobieństwo popełnienia jakiegokolwiek błędu. Kwestia ta jest o tyle istotna, że nawet niewielkie nieprawidłowości mogą przyczynić się do znacznie poważniejszych problemów. Nie inaczej prezentuje się sytuacja ferm. Wykorzystując specjalistyczny program hodowlany, właściciel jest w stanie rozplanować pracę na następne dni, monitorując jednocześnie stan urządzeń oraz hodowanych zwierząt. Oto, dlaczego naprawdę warto postawić na tego typu technologie.

  1. Kontrola stanu zwierząt

Hodowane stado stanowi kluczowy fundament działalności każdej fermy. To właśnie od jego stanu zależeć bowiem będzie wartość sprzedawanych później zwierząt, a co za tym idzie – ogólne przychody. Niestety, samodzielne zarządzanie hodowaną trzodą nierzadko potrafi wymknąć się spod naszej kontroli, szczególnie, gdy liczba świń sięga już kilkuset osobników. Oczywiście, możemy zatrudnić wówczas dodatkowych pracowników. Pamiętajmy jednak, że przełoży się to na większe wydatki, zaś ryzyko popełnienia błędu w trakcie sporządzania dokumentacji wcale nie zmaleje. Z tego też powodu, warto ułatwić sobie życie, sięgając po specjalistyczne narzędzie do kontroli fermy.

Wykorzystując inteligentne oprogramowanie, nie musimy martwić się o każdorazowe spisywanie danych hodowanych świń – program zaktualizuje je automatycznie. Wystarczy bowiem wprowadzić do systemu informacje, związane z pojedynczym cyklem lochy, aby system samodzielnie mógł dobrać dla niej terminy szczepień i inseminacji, a także porę karmienia. Co więcej, funkcja ta pozwala również na prostsze kontrolowanie stanu zdrowia nowych prosiąt, w oparciu o dane ich matki.

  1. Lepsze rozplanowanie pracy

Specjalistyczne programy, przeznaczone do usprawnienia organizacji pracy na fermie, to także prostsze rozpisanie obowiązków na nadchodzące dni. Przykładem jest tu chociażby program Solidfarm, pozwalający na tworzenie szczegółowych list kontrolnych. Dzięki wyszczególnieniu silosów, zwierząt oraz urządzeń, możliwe jest tu przygotowanie harmonogramu prac dla poszczególnych pracowników. Osoby zatrudnione na fermie otrzymają wówczas powiadomienie na swoich smartfonach, informujące chociażby o zbliżającym się szczepieniu. A ponieważ programy tego typu są również dostępne w wersji mobilnej, hodowca jest w stanie zarządzać swoimi zasobami o każdej porze, z dowolnego miejsca.